Girişimci Rehberi

Başarılı Girişim Örnekleri! Gelmiş Geçmiş En İyi 18 Girişimcilik Örneği

Konu Başlıkları

Hayat şartlarından yorulan ve yaşadığı hayatı değiştirmek isteyen insanların birçok insanın hayali başarılı bir girişimci olmak. Genel olarak bakıldığın başarılı bir girişimci olmak zor değil ancak karlı iş fikirleri gerekiyor bunun için. Sadece bu yola doğru bir şekilde başlamak ve doğru hedefe ulaşmak zor. Bunu başaran ve elde ortaya koydukları girişimlerle hala konuştuğumuz birçok iş fikri ve girişimcilik örnekleri var.

Girisimcilik Ornekleri

1. WhatsApp

Telefonla mesajlaşmayı farklı bir noktaya taşıyan ve dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet veren WhatsApp, Jan Koum tarafından ortaya çıkarılmıştır. Koum, bütün hayallerini WhatsApp’ta birleştirerek başarılı bir girişimci sıfatını almıştır.

2. Amazon.com

Amazon, küresel düzeyde hizmet veren çevrimiçi bir e-ticaret sitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukluktan itibaren elektronik araçlara ilgi duyan Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Başlangıçta e-kitap ticareti yapılan site, günümüzde dünyanın en değerli teknoloji şirketleri arasına girmeyi başarmıştır

3. Alibaba

Dünyanın en değerli şirketleri arasında bulunan Alibaba bir e-ticaret şirketidir. Jack Ma tarafından kurulan önce bir tercüme sitesi olarak işe başlamıştır. Şirket yıllar içinde bugünkü konumuna sahip olmuştur ve önemli bir girişimcilik örneğidir. Büyük bir servete ulaşan Jack Ma yaşadığımız dönemin ihtiyaçlarına cevap vererek bu başarıyı kazanmıştır.

4. IKEA

Disleksi hastası Ingvar Kamprad tarafından kurulmuştur. Azimli çalışmanın ürünüyle Kamprad, küçük ürünlerin satıldığı bir mağaza açarak sektöre adım atmıştır. Yerel mobilyaları uygun fiyata satarak büyük bir talep elde etmiş, herkes ucuz ve şık mobilya sahibi olmak istemiştir. Dünyanın en zengin insanları arasındadır.

5. eBay

Pierre Omidgar ilk olarak kendisi ürün satıyordu. Talebin artmasıyla işini büyüttü ve günümüzde eBay açık arttırma alışveriş sitesi konumuna gelmiştir.

6. Udemy

Eren Bali tarafından kurulan şirket şu an online eğitim alanında en önemli girişimler arasında yerini korumaktadır.

BU KONU İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Sosyal Girişimcilik Nedir? Sosyal Girişimci Nasıl Olunur? İş Fikirleri Nelerdir?

7. Starbucks

Bugün çok sayıda ülkede aynı konseptte şubeleri olan Starbucks kahve zinciri Howard Schultz tarafından ortaya çıkarılmıştır. Küçük bir işletmeden bugünkü konumunu elde etmiştir.

8. Shazam

Çalınan bir şarkının veya müziğin adını bulmayı sağlayan Shazam tam bir girişimcilik örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. 2017 yılında Apple tarafından satın alınan Shazam tam bir başarı örneğidir.

9. KFC

Girişimcilik örnekleri bağlamında diğer bir marka ise KFC’dir. Umudunu ve çalışma aşkını kaybetmeyen Harland Sanders 70 yaşında KFC’yi kurmuştur. 70’li yaşlarda elde ettiği bu başarı dünyanın birçok ülkesinde kendini göstermektedir.

10. Andrew Carnegie

Carnegie, kurduğu Carnegie Steel Mill adlı şirket ile Amerika’daki çelik sektörünün hâkimi konumuna yükselmiştir. Bu şirket sayesinde tarihteki en zengin Amerikalılardan biri olmuştur.

11. Ford

Henry Ford ortaya çıkardığı üretim sistemiyle orta sınıfın da araç sahibi olmasına imkân tanımıştır. Başarılı bir girişimcilik yanı sıra üretim sistemlerinde ortaya çıkardığı değişimle yenilik yaratan girişimcilerden biri olmuştur.

12. Harry Potter

K. Rowling günümüzde tüm dünyada çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan Harry Potter serisinin yaratıcısıdır. Tutulan serisi sayesinde büyük bir servete sahip olmayı başarmıştır.

13. Airbnb

Brian Chesky, Joe Gebbia’yla beraber evlerinin bir odasını kiralayarak ufak bir ücret almış ve Airbnb’nin temellerini atmışlardır. Airbnb günümüzde insanlara otel dışında konaklama alanında başka bir tercih olabileceğini gösterirken Bresky küresel girişimcilik ödülünü almıştır.

14. Otsimo

Türk eğitimci ve psikologlar tarafından otizmli çocuklar ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklarını eğitim hayatlarını desteklemek amacıyla kurulmuştur. İçerisinde birçok oyun bulunan Otsimo dünyanın en başarılı girişimcilik örnekleri arasında yerini korumakta ve birçok yatırımcı tarafından desteklenmektedir.

BU KONU İLGİNİ ÇEKEBİLİR!  Sıfırdan Ne İş Yapabilirim?

15. Trendyol

Girişimcilik örnekleri yazımızdaki bir diğer marka Trendyol. Trendyol grubunun girişimcisi Demet Mutlu kendi işini kurma düşüncesiyle yola çıkarak evinin salonunda işe başlamıştır. Alibaba’dan yatırım alan Trendyol, kısa bir süre içerisinde önemli bir e-ticaret girişimi olmuştur.

16. Yemek Sepeti

Nevzat Aydın tarafından kurulan Yemek Sepeti Türkiye’nin en iyi girişimleri arasında gösterilen çevrimiçi yemek siparişi verilen bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuruluşundan bir süre sonra Nevzat Aydın dünya genelinden 150 girişimci arasında girmeyi başarmıştır.

17. Armut.com

Başak Taşpınar ABD’de gördüğü eğitim sonrasında edindiği fikirlerle birlikte Türkiye’de armut.com’un temellerini atmıştır. Bir kadın girişimci olarak internet sitelerinde hızlı bir yükseliş sağlamıştır.

18. Ay Yapım

Ay Yapım’ın kurucusu Kerem Çatay başarılı girişimciler arasında yerini almıştır. 2005 yılında Ay Yapım’ı kurmuş ardından ülke içerisinde önemli dizi ve filmlere imza atarak başarısını arttırmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Konular

Başa dön tuşu
Sponsorlu Bağlantılar: iş fikirleri
iş fikirleri 2023 - dini sohbet sohbet islami sohbet muzik indir